Instalacja Fotowoltaiczna dla Twojego domu

150 mln na zakup pojazdów elektrycznych z NFOŚiGW


2020-07-01

Właśnie rozpoczęto przyjmowanie wniosków w ramach trzech programów NFOŚiGW, które mają na celu rozdysponowanie środków na zakup pojazdów elektrycznych. Łącznie dofinansowanie na ten cel mają wynieść aż 150 mln złotych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął przyjmowanie wniosków na swoich stronach. Warto zaznaczyć, że zaledwie w kilka godzin po rozpoczęciu przyjmowania aplikacji zebrano aż 100 wniosków o przyznanie dotacji.

Łącznie akcja rozłożona jest na aż trzy programy. Dotyczy zakupu pojazdów lub leasingu. Całość procesu ma być prowadzona w formie cyfrowej, co ma usprawnić pracę. Udział w programach jest dedykowany różnym grupom osób.

Program dla osób fizycznych

Pierwszym programem jest “Zielony Samochód”. Zakłada on dofinansowanie zakupu aut dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a auto będzie wykorzystywane w celach prywatnych. Maksymalna kwota dotacji w ramach tego programu wynosi 18750 zł i nie może wynieść więcej niż 15% wszystkich kosztów. Cena pojazdu również jest określona na maksymalnie 125 000 zł. Koszty muszą zostać poniesione po 1 maja 2020 r.

Program narzuca na uczestników pewne ograniczenia. Między innymi uniemożliwia sprzedaż auta w przeciągu dwóch lat, a także zobowiązuje do ubezpieczenia go.

Kwota poniesiona na dotacje wyniesie łącznie 37,5 mln zł. NFGOŚiGW przewiduje, że łącznie zostanie sfinansowanych aż 2500 pojazdów.

Program dla przedsiębiorców

Drugim programem jest program dla przedsiębiorców. Nosi on nazwę “eVan”. Zakłada dofinansowanie aut kategorii N1 i wadze do 3,5 tony. Tutaj kwota dofinansowania może wynieść aż 30% kosztów kwalifikowanych i nie przewiduje się ceny maksymalnej auta. Łączna kwota wydana na dofinansowanie wyniesie 70 mln złotych i ma wystarczyć na dofinansowanie 1000 pojazdów. Auta nie można zbyć przez okres 3 lat, ale program zakłada nie tylko zakup, ale także leasing finansowy.

W przeciwieństwie do poprzedniego programu możliwe jest także dofinansowanie zakupu stacji ładowania o mocy 22 kW. Kwota w takim przypadku nie może być większa niż 5000 zł. Nie można jednak ubiegać się o dofinansowanie zakupu samej ładowarki.

Program dla taksówkarzy

Trzeci z programów nazywa się Koliber. Dotyczy on dofinansowanie zakupu lub leasingu aut kategorii M1 dla mikro i małych przedsiębiorców, którzy posiadają licencję na przewóz osób. Budżet tego programu ma wynieść aż 40 mln złotych i pozwoli dofinansować aż około tysiąca elektrycznych taksówek. Tak samo umożliwia dofinansowanie zakupu ładowarek.

Maksymalna kwota dotacji może wynieść 20% kosztów kwalifikowanych, a maksymalnie może to być 25000 zł.

Wszystkie z powyższych programów mają ograniczenie przyjmowania wniosków do 31 lipca. Możliwe jest jednak wcześniejsze zakończenie, jeśli wyczerpany zostanie budżet poszczególnych programów. Istotną informacją jest to, że każde z aut zakupionych w ten sposób będzie musiało być stosownie oznakowane. W przypadku dofinansowania zakupu ładowarki nie można jej wykorzystywać do świadczenia usług lub ładowania innych pojazdów.

 

Tu nas znajdziesz:

2019-2023 © Foto Volt Eko - Fotowoltaika Katowice. Fotowoltaika Tychy, Fotowoltaika Śląsk. Doradztwo, sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych w Katowicach, Tychach, Chorzowie, Gliwicach i innych miejscowościach Górnego Śląska.
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net