Instalacja Fotowoltaiczna dla Twojego domu

Fotowoltaika

Czym jest fotowoltaika i dlaczego warto w nią zainwestować?

Inwestycja w fotowoltaikę to obecnie jedna z najlepszych decyzji energetycznych, jakie można podjąć nie tylko wokół własnego domostwa, ale także firmy. Coraz częściej na zmiany w paliwie, które pozwalają nam na funkcjonowanie, wprowadzają także miasta oraz gminy, które korzystają z tej zdobyczy nowoczesności. Czym jest fotowoltaika i dlaczego jest to najlepsza alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii? 

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to odnawialne źródło energii, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Podstawowe korzyści, które przemawiają "za", to oczywiście ekonomia i ekologia, ale to nie wszystko. Przede wszystkim jest to stabilna inwestycja, którą charakteryzuje znacznie więcej pozytywnych aspektów. Oto najważniejsze plusy tak zwanego prądu ze słońca.

Ekonomiczne korzyści fotowoltaiki

Ekologiczne korzyści fotowoltaiki:

 

Technologia ta stale się rozwija – jest coraz bardziej efektywna. Charakteryzuje ją również duża odporność na anomalie pogodowe, estetyka wykonania i możliwość montowania nawet w trudnych warunkach. Dużym plusem jest również brak konieczności konserwacji i fakt, że panele solarne są właściwie bezawaryjne.Montaż jest prosty, szybki, bez pozwolenia na budowę i możliwy nawet na gruncie.

Kilka wad, takich jak duży koszt początkowy, wytwarzanie energii tylko w ciągu dnia, zależność od słońca czy niezbędna przestrzeń do instalacji nie przeważają jednak nad korzyściami. W szczególności koszt początkowy można zniwelować dzięki programowi Mój Prąd odraz odpisowi od podatku aż do 53 000 pln.
Fotowoltaika to przyszłość, w którą warto inwestować.

schemat1_640

Fotowoltaika - kluczowe terminy

Elektrownia fotowoltaiczna – zespół urządzeń przekształcających energię promieniowania słonecznego, zaliczaną do odnawialnych źródeł energii OZE, na energię użytkową. Składa się z: modułów fotowoltaicznych, falownika, zabezpieczeń prądowych, przewodów i licznika dwukierunkowego.

Moduł fotowoltaiczny – (potocznie panel) układ połączonych szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniw słonecznych. Maksymalna moc ogniwa osiąga wartość 1-2 W. Dla zastosowań praktycznych ogniwa fotowoltaiczne łączy się ze sobą tworząc moduły fotowoltaiczne.

Ogniwo słoneczne – element półprzewodnikowy, w którym następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego.

Falownik / inwerter – urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały, którym jest zasilane z instalacji fotowoltaicznej, na prąd przemienny.

Optymalizator mocy – urządzenie elektroniczne montowane na modułach fotowoltaicznych, których zadaniem jest wymuszanie pracy w punkcie mocy maksymalnej. Pozwalają osiągnąć wyższe uzyski energii z instalacji. Stosuje się je w modułach narażonych np. na zacienienie.

Prosument  - „producent” i „konsument”, konsument zaangażowany również w produkcję, w tym przypadku prądu elektrycznego. Prosument w przypadku fotowoltaiki korzysta z prądu z sieci elektroenergetycznej. Równocześnie produkuje i oddaje do tej samej sieci nadwyżki produkcji  prądu z jego własnej przydomowej elektrowni.

Ulga podatkowa – każda  osoba fizyczna ma prawo do końca 2019 r. obniżyć podstawę podatku dochodowego do kwoty 53 tysięcy złotych wydatki poniesione na ogniwa fotowoltaiczne razem z osprzętem oraz na ich montaż. a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, kiedy poniesiono pierwszy wydatek. Co ważne, podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego oraz ryczałtu. Oznacza to, że Twoją instalacja fotowoltaiczna może być przynajmniej o 18% tańsza.

Prowizja zakładu energetycznego - nadwyżka produkcji prądu elektrycznego wyprodukowana w Twojej instalacji fotowoltaicznej jest magazynowana w sieci elektroenergetycznej. Prosument może tą nadwyżkę odebrać w dogodnym dla siebie momencie (noc, miesiące zimowe).  Dzieje się to automatycznie przy pomocy licznika dwukierunkowego.
W momencie zaniku pracy Twojej elektrowni fotowoltaicznej (noc) zaczynamy pobierać prąd z sieci na potrzeby gospodarstwa domowego. Zakład energetyczny pobiera prowizje w wysokości 20% (instalacja do 10kW, pow. 10 kW prowizja wynosi 30%) za magazynowanie prądu. Przesłałeś 1 KWh z Twojej produkcji, odbierasz 0,8 kWh.

Aplikacja

FusionSolar Huawei link

 

 

 

 

 

Zadzwoń po bezpłatną wycenę
601 542 452

Aktualności i artykuły

Tu nas znajdziesz:

2019-2023 © Foto Volt Eko - Fotowoltaika Katowice. Fotowoltaika Tychy, Fotowoltaika Śląsk. Doradztwo, sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych w Katowicach, Tychach, Chorzowie, Gliwicach i innych miejscowościach Górnego Śląska.
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net