Instalacja Fotowoltaiczna dla Twojego domu

Program Moja Woda. 5000 zł dotacji na zbieranie deszczówki


2020-07-07

Rozpoczyna się funkcjonowanie nowego programu, w ramach którego można wystąpić o dotację w wysokości nawet 5000 zł na zbiorniki retencyjne zatrzymujące deszczówkę. Program został zainicjowany przez resort klimatu wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu tworzone będą domowe instalacje umożliwiające wykorzystanie wody opadowej pochodzącej z opadów deszczu. Ma to również ograniczyć wykorzystanie infrastruktury kanalizacyjnej oraz zminimalizowanie zalewania rowów retencyjnych.

Cały program ma funkcjonować w latach 2020-2024, jednak koszty, które mają być zwracane, muszą być poniesione od 1 czerwca bieżącego roku, co jest istotną informacją dla osób zainteresowanych. Nabór aplikacji rusza już 1 lipca i jest prowadzony przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Budżet programu ma wynieść 100 mln, a procedura przyznania dofinansowania ma polegać na refundowaniu poniesionych kosztów. Maksymalna kwota refundacji może wynieść aż 80% kosztów kwalifikowalnych, o ile nie przekracza 5000 zł. Środki zarezerwowane są jedynie dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Na jaki cel można dostać dofinansowanie?

Założeniem programu jest dofinansowanie zakupu elementów instalacji związanych z zagospodarowaniem wody opadowej lub roztopowej. Mogą to być przewody odprowadzające i akcesoria montażowe do nich, wpusty do zbiorników, instalacje oczyszczające lub same zbiorniki. Program dopuszcza także dopłatę do budowy oczka wodnego. Dofinansowania należą się osobom planującym naziemne zbiorniki retencyjne mające przynajmniej 2 metry sześcienne pojemności. W przypadku zbiorników podziemnych może to być tylko 1 tyś, litrów. Resort zapowiada, że sfinansuje w ten sposób aż 20 000 nowych inwestycji.

Według polskiego prawa nieruchomości, na których znajdują się śródlądowe wody stojące, podlegają prawu pierwokupu przez skarb państwa. Dotyczy to strategicznego znaczenia takich terenów. Resort uspokaja jednak, że podobne instalacje, które będa dotowane w ramach programu “Moja Woda” nie kwalifikują się do takiej grupy i nieruchomości nie będą miały zmienionego statusu prawnego. Wodami śródlądowymi określa się zbiorniki, takie jak jeziora i inne naturalne zbiorniki wodne, a nie zbiorniki sztuczne lub oczka wodne. Fakt, że takie zbiorniki nie podlegają prawu pierwokupu został dokładnie wyłożony przez odpowiednie jednostki państwowe, więc pomimo kontrowersji sprawa jest już klarowna i nie pozostawia złudzeń, że teren z oczkiem wodnym nie podlega prawu pierwokupu.

 

Tu nas znajdziesz:

2019-2021 © Foto Volt Eko - Fotowoltaika Katowice. Fotowoltaika Tychy, Fotowoltaika Śląsk. Doradztwo, sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych w Katowicach, Tychach, Chorzowie, Gliwicach i innych miejscowościach Górnego Śląska.
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net