Instalacja Fotowoltaiczna dla Twojego domu

W Tychach powstanie blisko 1000 nowych instalacji OZE


2020-06-29

Urząd miasta w Tychach dzięki unijnym dotacjom pochodzącym ze śląskiego regionalnego programu operacyjnego zapewni możliwość powstania blisko tysiąca nowych instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii. Stanie się to dzięki wzięciu udziału w konkursie o przyznanie środków, które ponadto zostały dodatkowo zwiększone.

Jak wynika z informacji podanych przez tyski magistrat, środki uzyskane z unijnych funduszy pozwolą na dotowanie aż 960 instalacji odnawialnych źródeł energii. Będą to kolektory słoneczne, powietrzne pompy ciepła, kotły na biomasę i instalacje fotowoltaiczne. Projekt funkcjonuje pod nazwą “Odnawialne źródła energii szansą na poprawę jakości powietrza w Tychach”. W sumie zamontowanych będzie aż 97 instalacji z kolektorami słonecznymi, niemal 200 powietrznych pomp ciepła, ponad 600 instalacji fotowoltaicznych i niespełna 20 kotłów na biomasę.

Wszystkie inwestycje zostaną rozłożone na prawie 700 lokalizacji. W ramach programu jedna osoba może skorzystać z różnych form odnawialnych źródeł energii. Według urzędników projekt pochłonie ponad 23 mln złotych. W tym niemal 21 mln będzie pochodziła z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Jedynie 10% środków będzie pochodzić z wkładu własnego miasta. Warto zaznaczyć, że pierwotnie kwota dofinansowania miała być niższa, jednak dzięki skutecznej aplikacji o podwyższenie dofinansowania, będzie to tak wysoka kwota.

Sam wniosek złożono jeszcze w 2018 roku. Początkowo Urząd Marszałkowski przyznał Tychom dofinansowanie w wysokości 72%, co oznaczałoby, że miasto musiałoby wyłożyć z własnego budżetu aż 6,5 mln złotych. Władze miasta zaznaczyły, że taka kwota byłaby zbyt duża, z powodu pandemii koronawirusa i związanymi z tym spadkami w przychodach gminy.

Naczelnik wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich UM Tychy Bożena Nowak zaznacza, że gdy okazało się, że dotacja wyniesie aż 88,5%, miasto od razu rozpoczęło działania mające na celu ruszenie z programem.

Aktualnie miasto czeka na ostateczne podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. W tym samym czasie trwają już przygotowania do uruchomienia całego programu włącznie ze startem postępowania mającego na celu wyłonić operatora nadzorującego inwestycje. Ważną informacją jest to, że jeśli część mieszkańców zrezygnuje z udziału w projekcie, niewykluczone jest rozpoczęcie nowego naboru. Całość projektu będzie trwała około 1,5 roku, a wstępna umowa zakłada ostateczny termin zakończenia projektu na 31 grudnia 2021 r.

Tu nas znajdziesz:

2019-2023 © Foto Volt Eko - Fotowoltaika Katowice. Fotowoltaika Tychy, Fotowoltaika Śląsk. Doradztwo, sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych w Katowicach, Tychach, Chorzowie, Gliwicach i innych miejscowościach Górnego Śląska.
Projekt i wdrożenie: fdgstudio.net